Koktavost u dětí

Koktavost u dětí

Začalo Vaše dítě náhle v řeči zadrhávat? Nevíte, co s tím dělat a jak postupovat? Proč mé dítě koktá?

Není potřeba se znepokojovat. Můžete být na své dítě pyšní – je už nyní v dobré společnosti. Koktavostí trpěly i známé osobnosti jako byl Elvis Presley, Albert Einstein, Winston Churchill či Marilyn Monroe.

Proč ale zrovna Vaše dítě koktá?

Toto je otázka, na kterou Vám zatím žádný logoped nedá přesnou odpověď. V současné době se již ví, že důvodem není pouze nějaký šok, jak se dříve s oblibou říkalo. Pravá příčina je patrně kombinace několika faktorů neurologicko genetických a vliv zde patrně hraje i vrozený temperament a povaha dítěte. To vše v zatím plně neobjasněné kombinaci způsobí to, že dítě začne zadrhávat.

Jak mám postupovat, pokud mé dítě koktá?

Především mu buďte oporou. Téměř u každého dítěte v dětství dochází (obvykle mezi 3. a 4. rokem) k jistému období, kdy nemluví plynule. Obvykle to však samo odezní a není potřeba se problémem dále zabývat. Pokud však neplynulost nezmizí v průběhu 3 měsíců, navštivte klinického logopeda. Ukáže Vám, jak s dítětem pracovat, jak s ním mluvit, aby koktavost měla na jeho další vývoj co nejmenší dopad. Buďte svému dítěti oporou a snažte se vždy počkat než dítě dořekne, co chtělo.

Co nedělat, pokud mé dítě koktá?

Nepoukazujte na neplynulosti slovy zastav se, ještě jednou, pořádně se nadechni, snaž se to říct správně, uklidni se atd. Vaše dítě tyto neplynulosti nedělá schválně a poukazováním na ně problém prohloubíte.

Kdy vyhledat logopedii?

Pokud již máte obavu, že se nejedná pouze o přechodný stav, je vhodné co nejdříve kontaktovat klinického logopeda. Je těžké porozumět koktavosti a naučit se s ní žít (jak pro děti, tak pro rodiče), a proto je nejlépe začít se jí věnovat co nejdříve, aby neovlivnila celou osobnost dítěte.

Přečtěte si

článek na stránkách Asociace klinických logopedů Neplynulá řeč

nekoktam!cz » Koktavost » Koktavost u dětí
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.   Ok