Časté dotazy o koktavosti

Časté dotazy o koktavosti

Na této stránce najdete odpovědi na nejčastěji se opakující otázky o zadrhávání. Pokud máte otázku, na kterou zde nevidíte odpověď, napište nám na info@nekoktam.cz. Rádi Vám odpovíme.

Co způsobuje koktavost? Je koktavost způsobena šokem?

Toto je velmi častá otázka se zažitou odpovědí, že koktavost je způsobena nějakým šokem (např. že na dítě bafne čert nebo že se poleká psa). Pokud by tomu tak bylo, tak by všichni lidé na světě koktali, protože každý člověk se někdy v životě něčeho lekl. Nevylučuji, že někdo začal koktat po nějakém takovémto zážitku, ale velmi pravděpodobně měl předpoklady pro vznik koktavosti i předtím. Teorií vzniku koktavosti je spousta. V poslední době se odborníci přiklánějí k názoru, že se jedná o kombinaci příčin s možnou genetickou predispozicí.

Co mám dělat, když mluvím s někým, kdo koktá?

Především se není třeba ničeho obávat. Jediné, co je potřeba, je poskytnout dostatek času.

Co naopak nedělat, pokud mluvím s někým, kdo koktá?

Přečtěte si tipy od našich klientů.

Dá se koktavost léčit?

Léčba koktavosti bohužel možná není. Neexistuje žádná zázračná pilulka, kterou bychom si mohli vzít a přestat koktat. Zázračné metody většinou nefungují. Na druhou stranu mnoha lidem dokážeme pomoci tím, že změníme jejich pohled na koktavost. Zejména pak u dětí je nutné začít s terapií co nejdříve, aby se naučily s řečí co nejlépe pracovat a aby se zamezilo případnému nevhodnému chování okolí.

nekoktam!cz » Koktavost » Časté dotazy o koktavosti