Proč (znovu) zkusit logopedii?

publikováno: 28.5.2017

Proč (znovu) zkusit logopedii?

Koktavost je často samotnými balbutiky vnímána jako něco, s čím logoped nemůže pomoci. Většinou je toto tvrzení založené na špatné zkušenosti s logopedem (často ještě v průběhu dětství), který je nutil k provádění cvičení, která nebyla zcela vhodná, případně se držel nějakého zaručeného postupu, který však nerezonoval s potřebami daného klienta. Bylo by ale škoda se kvůli jedné zkušenosti vzdát dalších možností na zlepšení řeči. Jak najít logopeda, díky kterému se Vaše řeč zlepší?

Koktavost je často samotnými balbutiky vnímána jako něco, s čím logoped nemůže pomoci. Většinou je toto tvrzení založené na špatné zkušenosti s logopedem (často ještě v průběhu dětství), který je nutil k provádění cvičení, která nebyla zcela vhodná, případně se držel nějakého zaručeného postupu, který však nerezonoval s potřebami daného klienta.

Tímto potom argumentuje řada lidí, kteří tvrdí, že pomoci může pouze člověk, který prošel stejným problémem, a tedy ví, jak si s ním poradit. Toto může být do jisté míry pravda , nicméně tato zkušenost by měla být podložena také studiem a znalostí různých terapeutických principů. Není možné automaticky říct, že to co funguje u jednoho člověka automaticky bude fungovat u druhého, jelikož každý člověk je originál. Logoped, který se aktivně o problematiku zajímá, většinou není zastáncem pouze jednoho přístupu a díky svým zkušenostem je schopen vybrat přístup, který bude vyhovovat právě danému klientovi.

Jak najít logopeda, díky kterému se Vaše řeč zlepší?

  1. Dejte na doporučení – pokud máte ve svém okolí někoho, kdo trpí poruchami plynulosti řeči a je se svým logopedem spokojen, pak si domluvte schůzku u tohoto logopeda
  2. Zajímejte se o odbornost – řada logopedů se zaměřuje pouze na určitou oblast, ve které se více vzdělávají. Koktavost je velmi komplexní porucha a pouze s dostatkem znalostí různých přístupů je možné dosáhnout výsledků.
  3. Osobní sympatie a postoj logopeda – setkejte se s logopedem na první schůzce, vyslechněte si, jak při terapii postupuje, a zjistěte, zda je Vám sympatický. Bez toho to nepůjde. Při terapii bude třeba překonat řadu výzev a pokud necítíte, že byste byli ochotni přijímat výzvy právě od tohoto člověka, hledejte dále. Důvěra je důležitá.

Jak poznat dobrého logopeda?

  1. Netvrdí, že má zaručený lék na Váš problém a že zlepšení přijde samo a hned.
  2. Nenutí Vám zbytečná vyšetření, která nemají smysl.
  3. Aktivně se o obor zajímá, sleduje aktuální dění i ve světě.
  4. Udělá si na Vás čas a sezení je adekvátně dlouhé.
  5. Snaží se Vás motivovat k pokroku, ke změně.Po vzájemné domluvě stanovuje úkoly, které Vás posouvají dále a rozvíjejí Vás. Tyto úkoly kontroluje.

K odběru blogu se můžete přihásit prostřednictvím kanalů RSS nebo Atom.

nekoktam!cz » » Tipy » Proč (znovu) zkusit logopedii?
Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie.   Ok